Menemen yapımında bilinmesi gerekenler

Güncelleme tarihi: 26 Eyl 2021

Bu yazımda sizlerle kahvaltı sofralarının en sevilen yameği menemen hakkında bazı alıntılar paylaşacağım.

Menemenin malzemesi bol koyulur. en önemli esas budur. ve menemeni menemen yapan yumurta değil, domatestir. bol konacak olan da domatestir. yumurtası bol olursa domatesli biberli omlet olur.

bu bilgiler ışığında gelin en iyi menemen nasıl yapılırmış, hep birlikte inceleyelim.

Tavaya yağ koymakla işe başlanır. lakin azıcık yağ ile menemen olmaz. abartın demiyorum ama adam gibi yağ koyun, koklatıp çekmeyin. ve tercihen yapışmaz tava kullanın.

1- Biberler fazla büyük doğranmaz, ince kıyılır ve iyice pişirilir. öldürülür. canına okunur. diri biber iyi değildir menemende. mümkün mertebe domatesle bir bütün olabilmelidir biber, tadını içine salabilmelidir. tercihen ince kabuklu tombul veya ince uzun, sivri biber kullanılır. ama çarliston ve kırmızı biber kombini ile de yaptığım olmuştur.

2- Ben soğan koymuyorum, ama koyulacaksa onun da biberlerle aynı esasla pişirilmesi iyi olur, tadını daha iyi vermesi ve ağıza fazla gelmemesi için.

3- Domates doğramak mühim bi hadisedir. kabuğu güzelce soyulur ve küçük doğranır domates. sulu bi menemen isteniyorsa çekirdekleri çıkarılmaz, keserken içinden çıkan su ziyan edilmez. bu küçük doğranmış domatesler tavaya gönderildikten sonra daha çabuk yumuşaması için üzerine tuzu atılır, ama kapağı kapatılıp kaderine terk edilmez, arada karıştırılır, biraz da ezilir, örselenir

4 - En önemli nokta- domates iyice pişirilir. iyice. peki domatesin kıvama geldiğini nasıl anlarsınız? artık domates parça parça değil daha bi akışkandır ve en önemlisi, o dibine koyduğunuz yağ yüzüne çıkar.

5- Yumurta. menemenin yumurtası az olmalıdır. bir yumurta ile 3 domatesli menemen pişirilebilir. yumurta zaten her tarafa kolayca dağılan bi şeydir o yüzden fazla yumurta menemeni katı, susuz bir yemeğe dönüştürür. Domatesi sulu bırakın, yumurtayı ise iyi çırpın ve az olmasına dikkat edin. yumurta domatesin suyunun içinde iyice dağılırsa daha güzel ve çabuk pişer.

6- Menemen piştiğinde yüzünde baloncuklar patlar. pıtır pıtır her tarafı kaynar. hemen ocaktan almak yerine domates hadisesinde olduğu gibi yağının birazının yüzeye çıkmasını beklemek daha iyi olur.

7 - Son olarak yumurtanın dağıtılması akabinde artık menemen karıştırılmaz, şekli bozulmaz, çirkinleştirilmez. bulamaç haline getirilmez. tavada kendisi nasıl keyif yapmışsa öyle de sofraya getirilir.

sonra da afiyetle yenir

Sucuklu pempe domatesli menemen tarifi

VİDEO LİNKİ .https://youtu.be/apqh8J9QWzQ

Yukardaki tarifin aynısını yaptım farklı olarak biraz sucuk biraz soğan ilave ettim ve pembe domates kullandım. Youtube kanalımı ziyaret ederek tarife ulaşabilirsiniz

Sucuklu pembe domatesli menemen

43 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram